Zavřete oči, odcházím...
Jednou to zkrátka přijít muselo. Pokud někdo z pravidelných čtenářů chce znát moji novou adresu, můžete mi napsat na email uvedený v menu.

Kafka na pobřeží

11. března 2010 v 21:57 | Telenta |  Knihy

Kafka na pobřeží

Originální název: Umibe no Kafuka
Autor: Haruki Murakami
Počet stran: 560

Obsah: Předem upozorňuji, že pokud hledáte jen něco oddechového, tak tohle pro vás rozhodně není, protože u téhle knihy jsem si mozek namáhala snad ještě víc, než při hodinách fyziky (a to je co říct) a kniha v podstatě ani nemá žádný konec. Neustále se vynořují další a další záhady, ale žádná není úplně vyřešena a vše závisí, jen na čtenářově fantazii.
Příběh se odehrává v Japonsku 21. století, převážně v Tokiu a Takamacu.
Kniha vypráví o dvou naprosto odlišných lidech, kteří se nikdy osobně nepotkají, ale zároveň jsou jejich příběhy propleteny.

Prvním hrdinou je patnáctiletý (i když vypadá na víc) kluk Kafka Tamura, jež se jednoho dne rozhodne utéct z otcova domu, kvůli jisté "kletbě", kterou na něj uvalil jeho otec a zní: "Zabiješ otce, znectíš matku, zhanobíš sestru." Jistého "duchovního průvodce a rádce" mu děla Kluk, kterému se říká Vrána. Odjede autobusem do Takamacu, kde se mu podaří sehnat práci jako pomocník v knihovně, poznává se s panem Óšimou, Sakurou, slečnou Saeki, a i když se snaží naplnění kletby zabránit, ona si stejně nakonec cestu najde...
Druhou hlavní postavou je vrásčitý, bělovlasý šedesátiletý pan Nakata, který kvůli jistému záhadnému útoku na Jamanaši jako malý, velice nadaný chlapec naprosto ztratil paměť, schopnost číst a psát, abstraktní myšlení, orientaci a stal se z něj takový naivní a důvěřivý ňouma. Žije v Tokiu z podpory a přivydělává si hledáním zatoulaných koček, protože po té "nehodě" začal rozumět kočkám a je schopen s nimi i mluvit. Měl celkem poklidný život až do chvíle, kdy se při hledání kočičky Sezamky střetnul s obrovským mluvícím psem. Ten mu řekl, aby ho následoval a zavedl ho k Johnymu Wolkerovi, nejkrutější, nejzvrácenější a nejmysterióznější postavě celé knihy (alespoň podle mého mínění).
A pokud se o těch dvou chcete dozvědět něco víc, nemůžu poradit nic jiného, než: přečtěte si to!

Moje hodnocení: Tahle knížka mě opravdu zaujala (jako všechno od Murakamiho=D), ale díky tomu, že tady zabrousil ještě o trochu víc do fantazie, jako mluvení s kočkami a velmi prapodivné situace, líbí se mi víc než jiná díla o něj. Taky jsem při jejím čtení měla jedno "poprvé" a to, že se mi v jedné pasáži při setkání pana Nakaty s Johnym Wolkerem udělalo opravdu špatně od žaludku, ale i přes to, že to nebylo zrovna příjemné a rozdýchávala jsem to ještě hodně dlouho, rozhodně to neberu jako nějakou negativní záležitost. Rozhodně nečekejte, žádný masakr, kde lítají lidské končetiny vzduchem, všechno to bylo jen tím, že to bylo až tak dobře napsané, že jsem to úplně viděla před očima... Fuj!
Každopádně myslím, že tahle knížka stojí za přečtení=)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 K. K. | Web | 21. května 2013 v 21:51 | Reagovat

Všechny knížky od Murakamiho stojí za předčtení. Kafka na pobřeží byla první knížka, co jsem od něj četla. A řekla bych, že to byl vážně osudový okamžik, protože už si prakticky nedokážu představit svůj život ochuzený o Norské dřevo nebo Sputnika, ke kterým mě Kafka přivedl.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

© Telenta 2008-2014
telenta.blog.cz