Zavřete oči, odcházím...
Jednou to zkrátka přijít muselo. Pokud někdo z pravidelných čtenářů chce znát moji novou adresu, můžete mi napsat na email uvedený v menu.

Trilogie Elenium

13. března 2010 v 22:16 | Telenta |  Knihy

Trilogie Elenium

Knížky v tomhle obalu už asi nikde nenajdete, protože asi před dvěma (?) roky se vydaly znovu s jiným přebalem, ale i přes to sem dávám ty starší, které mám doma, protože... Prostě mi je to nějak bližší.
Ehm, já vím, zní to asi šíleně, ale je to tak =D


1. díl: Diamantový trůn
Originální název: The Diamond throne
Autor: David Eddings
Počet stran: 368

2. díl: Rubínový rytíř
Originální název: The Ruby Knight
Autor: David Eddings
Počet stran: 368

3. díl: Safírová růže
Originální název: The Sapphire Rose
Autor: David Eddings
Počet stran: 448

Obsah: Vše začíná v den, kdy se pandionský rytíř Sparhawk vrací z vyhnanství zpět do své země Elenie a zjistí, že jeho chráněnkyně, královna Ehlana, kterou jako malou vychovával, ochořela záhadnou nemocí a při životě ji udržuje jen mocné kouzlo. To kolem ní vytvořilo neprolomitelný křišťálový šestihran, který nevyčaroval nikdo jiný než učitelka styrického umění všech pandionských rytířů Sefrenie. Ovšem za velmi vysokou cenu. Každý měsíc zemře jeden z dvanácti rytířů, kteří při obřadu pomáhali a nakonec zemře i Sefrenie spolu s královnou. Místo Ehlany zatím vládne princ regent, jež je jen pouhou loutkou v rukách Annia, velmi ctižádostivého arcibiskupa, který touží ovládnout celou zemi.
Sparhawk musí, tlačen časovým limitem, naleznout lék a pomoc mu přislíbí i okolní země, kterým se Annias, jakožto vládce taky dvakrát nezamlouvá a každá mu poskytne jako společníka nejlepšího rytíře z jejich řádu. Nakec vyráží v seskupení Sprahawk a Kalten (veselý a občas nechápavý rytíř) za pandionské, za genedijské málomluvný Ulath, chorobně zbožný Bevier se svou nechvalně proslulou lochaberskou sekerou (kterou moc rád seká hlavy svým protivníkům) za cyriniky a za alciony vtipálek Tynian. Nejdou s ním ovšem jen rytíři, ale také Sefrenie, Kurik, Sprahawkův praktický sluha, pandionský novic Berit, desetiletý budoucí král všech zlodějů Talen, a malá apatická holčička Píšťalka, kterou s sebou vzala i přes protesty Sefrenie. Pěkná sebranka =)
Vzhledem k tomu, že Annias nijak nestojí o to, aby se královna uzdravila, začne jim okamžitě házet klacky pod nohy, jak to jen jde. Posílá na ně církevní vojáky a později naši hrdinové odhalí, že s ním spolupracuje i pandionský odpadlík Martel, který býval Sparhawkovým dobrým přítelem a nyní netouží po ničem jiném než se ho zbavit. Ovšem zdá se, že oba dva jsou napojeni na někoho mnohem mocnějšího a silnějšího... A tím někým je zcela zjevně vládce Zemochu Otha a jeho Bůh, Starší bůh Styrika (ti byli před dávnými věky svrženi Mladšími bohy) Azashe, se kterým byste opravdu na čaj jít nechtěli, tedy pokud bydte zrovna nechtěli být obětováni při nějakém krvavém rituálu.
A víc vám prozrazovat nebudu, abyste taky měli ještě co číst =)

Moje hodnocení: Tyhle knížky jsem objevila, když mi bylo deset a okamžitě jsem se do nich zamilovala. Taky jsem četla všechny, tak...pětkrát? Naprosto mě uchvátil jak příběh, tak postavy a prostředí. Prostě mi to vyloženě sedlo. Když se do toho opravdu zažeru, jsem schopná u těch knih sedět od rána do večera, i když vím naprosto přesně, jak to skončí. Navíc na Elenium navazuje další trilogie Tamuli, takže můžu aspoň dokola točit šest knížek a ne jenom tři=)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aoirono no tatsu Aoirono no tatsu | Web | 30. května 2010 v 9:03 | Reagovat

tak sem si přečetla jen první odstavec, abych si nepokazila budoucí zážitek. vypadá to slibně, určo se na to mrknu. četlas někdy trilogii (překvapivě) Nemetonburk? mě se to hrozně líbilo a ty knihy čtu taky v jednom kuse. ikdyž je to česká autorka a to většinou nebejvá zrovna zárukou kvality...

2 Telenta Telenta | Web | 30. května 2010 v 10:06 | Reagovat

[1]: Ne, nečetla, ale podívám se na to :-)

3 eL eL | Web | 31. července 2010 v 14:51 | Reagovat

Děkuju... už dlouho jsem hledala nějaké knížky...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

© Telenta 2008-2014
telenta.blog.cz