Zavřete oči, odcházím...
Jednou to zkrátka přijít muselo. Pokud někdo z pravidelných čtenářů chce znát moji novou adresu, můžete mi napsat na email uvedený v menu.

Špinavá práce

8. srpna 2010 v 11:00 | Telenta |  Knihy

Špinavá práce

Christopher Moore

Obsah: Charlie Asher je obyčejný chlap. Naprosto normální, nikam se nederoucí chlap.Vlastní dům a malý secondhand v centru San Francisca a má krásnou ženu Rachel, která co nevidět přivede na svět jejich první dítě. Zkrátka žije šťastným a spořádaným životem.


Všechno se ovšem zvrtne v den narození jeho dcerky Sophie.
Když už se chystá odejít z porodnice, spatří jak u Rachelina lože stojí muž v mátově zeleném obleku, který mu vážně tvrdí, že by ho neměl vidět. A Rachel…je mrtvá. To byl bod obratu v Charlieho životě. Nejenom že se nyní stal otcem na plný úvazek, ale zároveň se v jeho kalendáři objevují jemu naprosto neznámá jména a začíná okolo něj umírat podezřele mnoho lidí.
Při jeho dalším setkání s vysokým mužem v zeleném obleku-Mátomilem Svěžím, zjišťuje, že se nyní stal jakýmsi santovským pomocníčkem Smrti (jak bylo řečeno v knize), jen se Největší velká kniha mrtvých cestou k němu kamsi zatoulala, takže nemohl řádně plnit svou povinnost, tedy sbírat duše, patřící lidem jejichž jméno se objevilo napsané v jeho kalendáři, které jsou uvězněné v jejich milovaných předmětech, jež má následně prodat již předurčeným osobám.
Za dobu jeho neplánované nečinnosti se však daly do pohybu Morrighan, žijící v podzemí a živící se nevyzvednutými dušemi, které vycítily jeho slabost a neznalost.

Jako by to snad nestačilo, Charlie se dozví, že všichni čekají na takzvaného Luminata, tedy Velkého Smrtě, který zase dá vše do pořádku. K jeho nemilosti je jím jeho dcera Sophie, která ač nevědomky je schopná zabíjet byť pouhým slovem "koťátko". Samozřejmě takový Luminatus nesmí být bez ochrany, takže se u Charlieho brzy objevují dva obří pekelní psi-Alvin a Muhammad, kteří se od malé Sophie nehnou na krok, k svačině pořádají mixéry a způsobí mu nejeden problém. K tomu všemu, jako třešnička na dortu, přibývají ještě rodinné problémy.

Zdá se, že Charlie je v pořádné kaši.
A jak jinak by to taky mělo být, když jste Smrť, zemřela vám manželka a matka, vaše adolescentní zaměstnankyně je vaším novým povoláním naprosto nadšená, lesbická sestra vám krade obleky a dcerka je legendární Luminatus?

Moje hodnocení: Tuhle knížku jsem přečetla doslova na jeden nádech, tedy s pravidelnými přestávkami na lyžování.

Ačkoliv je smrt a umírání vážné téma, Moore o něm dokáže psát tak, že vám to připadá jako největší zábava na světě.
Postavy jsou velmi uvěřitelné a skvěle vystihují některé typy lidí, kteří po našem světě skutečně běhají, přechody mezi fantastičnem a realitou zde v podstatě ani nejsou a přirozeně se přelévají jeden do druhého, takže jsem se ani nemusela moc zatěžovat nějakým "vplutím" do prostředí, kdy se musím zezačátku soustředit na jednotlivé názvy všech nových bytostí a věcí, abych se v nich pořádně zorientovala. Místy bych sice některé pasáže zkrátila, protože mi připadá, že tak trochu brzdí děj, ale ve výsledku mi to příliš nevadí.

K téhle knížce se vracím zejména ve chvílích, kdy mi připadá, že všichni píšou strašně vážně a důležitě bez špetky humoru či nadsázky, takže pokud vás "vážní spisovatelé" občas také otravují, vřele vám Špinavou práci doporučuji. (Občas jsem svými nenadálými výbuchy smíchu své spolubydlící na lyžařském výcviku neskutečně lekala a později i štvala=D)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Naru Naru | Web | 22. ledna 2011 v 18:52 | Reagovat

Tohle je vážně hodně dobrá kniha.

2 Misalina Misalina | Web | 18. dubna 2014 v 17:43 | Reagovat

Srdcovka, Moore asi něco u psaní požíval..:D naprosto boží:)

3 gait gait | Web | 22. června 2015 v 2:02 | Reagovat

pujcky mlada boleslav :-P

4 grinch grinch | Web | 8. září 2016 v 2:58 | Reagovat

půjčka na směnku olomouc :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

© Telenta 2008-2014
telenta.blog.cz