Zavřete oči, odcházím...
Jednou to zkrátka přijít muselo. Pokud někdo z pravidelných čtenářů chce znát moji novou adresu, můžete mi napsat na email uvedený v menu.

Rákosníčku! Brundo! Křemílku! Kde jste?!

8. března 2011 v 16:46 | Telenta |  Moje názory
Vzhledem k tomu, že mám šestiletého (nyní vlastně už skoro sedmiletého) bratra, zkrátka se nemůžu vyhnout tomu, abych nezhlédla nějakou z nynějších pohádek, a v některých případech skutečně jen zůstávám sedět, ani se nenamáhám hledat na zemi svou spadlou čelist a s panickou hrůzou v očích volám Rákosníčka.


Pokud máte doma televizní stanici JimJam, zajisté víte, o čem mluvím a pokud ne, děkujte nastotisíckrát svému neskonalému štěstí. Většina z toho, co na tomto kanálu běží, mi přijde naprosto nesledovatelná a to se na pohádky stále dívám (či je poslouchám) poměrně ve velkém (zkuste si někdo sáhnout na mou posvátnou sbírku Hurvínka a utrhnu vám uši).
Samozřejmě se tohle nevztahuje jen na JimJam, ale i na jiné programy. Celkově mi připadá, že to, co teď vydávají za pohádky, by se občas pomalu nedalo považovat ani za kýčovitý odpad. Neříkám, že všechno, ale velká část ano a marně hledám Křemílka s Vochomůrkou.

Chápu, že pro děti se nedá točit nic náročného, složitého a vážného, ale na úrovni Včelích medvídků by se to snad mohlo udržet, o čemž například u Dorotky silně pochybuji (zejména z těch "dospělých víl" mě obcházejí mrákoty).
Oproti tomu je dinosaurus Barney a jeho přátelé skutečně slabý odvar a koneckonců tam vždycky na konci zpívají tu krásnou písničku, kterou si s oblibou zpíváme doma, zejména po nějakém nedorozumění.
Toopy a Binoo jsou aspoň roztomilí a občas mají dokonce nějaký srozumitelný děj. I když poslouchat po ránu jak Toopy tisíckrát a jednou volá: "Binnoo!", taky dokáže člověka otrávit. Štěstí, že v tu dobu většinou ještě příliš nevnímám, takže to ve mně nemohlo zanechat nějakou hlubší stopu po zbytek dne.

I co se české scény týká, připadá mi, že začali zvyšovat kvantitu na úkor kvality. Stačilo mi zhlédnout pár hraných pohádek na ČT 1. Děj většinou úplně stejný, s tím že v jedné je princezna navlečená v nadýchaných širokých sukních a ve druhé v šatech v orientálním stylu. Její zachránce je buď princ, nebo chudý chasník.
Absolutně nic originálního.

Tak trochu si říkám, zda ti co pohádky vymýšlejí děti občas nepodceňují...

Ale abych tady jenom nekritizovala, pochopitelně vychází i spousta zajímavých, sledovatelných pohádek.
Bohužel v menšině.
Aspoň tedy dle mého názoru.
V poslední době mě asi nejvíc uchvátil animák Jak vycvičit draka od tvůrců Shreka, který dostal bratr k posledním Vánocům a já mu ho velice záhy sebrala a kdyby si ho neukradl zase zpátky, pravděpodobně bych ho ještě stále měla u sebe...
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Tammy Tammy | Web | 8. března 2011 v 18:35 | Reagovat

Souhlas. Moje tříletá sestřička má JimJam, popř. Minimax puštěný celý den a to co je tam za hlouposti a bludy...ona z toho už tuplem nemá rozum, ale zato mě z toho hrabe :-D

2 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 24. dubna 2011 v 21:03 | Reagovat

Podobně jsem se rozčilovala v mém článku o večerníčcích. Je to neskutečný, co těm dětem podstrkují. Nejvíc mě dožírá, že už ty starší krásné večerníčky nevídáme tak často. To nejodpornější, co jsem jako večerníček snad viděla jsou jistá 2 kuřata Gogo a Figi. Příběh to nemá a hlavně to nemluví! A upřímně, je to ošklivě nakreslené. jasně, krteček taky nemluví, ale má příběh a je hezky zpracovaný. V telce je čím dál víc nových večerníčků odněkud z prčič, ale ne od nás. Bůhví, jestli se to těm dětem líbí. Disney Channel a podobné stanice nemáme a je to dobře, mě stačí, jak je to komerční a všude nám to podstrkujou...

3 Vendy Vendy | Web | 9. července 2012 v 20:05 | Reagovat

Jak vycvičit draka je vynikající animák s dobrým nápadem i výbornou hudbou.
Někde jsem četla, že tvořit kvalitní pohádky pro děti (ať psát nebo filmovat) je hodně těžké, protože jim má být zjednodušeně předložen problém, ale přitom to nemá být blbé, protože děcka (většinou) poznají, když je něco falešné. Takže kvalitní dětské knihy jsou opravdu kvalitní.
Bohužel, u animovaných pohádek ti dávám za pravdu, zejména těch seriálových, které se plácají na výplň času.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

© Telenta 2008-2014
telenta.blog.cz