Zavřete oči, odcházím...
Jednou to zkrátka přijít muselo. Pokud někdo z pravidelných čtenářů chce znát moji novou adresu, můžete mi napsat na email uvedený v menu.

~ Day 03: Kniha, která tě rozesměje

28. června 2012 v 16:47 | Telenta |  30 Day Book Challenge
Červený trpaslík - Lepší než život
Rob Grant a Doug Naylor

Pokračování Červeného trpaslíka líčí další příhody party kosmických ňoumů ve vesmíru vzdáleném tři miliony světelných let od Země. Všichni společně se tentokrát ocitnou v zajetí nejúžasnější, nejdokonalejší a nepřekonatelné počítačové hry "Lepší než život", která má jedinou nevýhodu: je tak dobrá, že z jejího systému nelze uniknout zaživa. Jak ovšem víme již z prvního dílu, smrt někdy může být pro život tím nejlepším řešením a putovat po kosmu se stříbřitým hologramovým H na čele může mít svůj půvab.


Většina lidí zná Trpaslíka spíše díky stejnojmennému sitcomu vytvořeného BBC, právě na motivy těchto knih o posledním přeživším člověku Listerovi, šťouravém hologramu Rimmerovi, marnivém humanoidovi Kocourovi, vyvinutém z kočky domácí, lehce pomateném androidovi Krytonovi a Hollym - palubním počítači s IQ 6000.

Řada scének a vtipů z nich byla přejata, nicméně i hodně upravena. Nejsem si jistá, jestli mi to vadí nebo ne. Oboje má něco do sebe, takže bych to viděla na remízu (a to se v mém případě stává skutečně jen zřídka kdy, většinou mě filmová zpracování zklamou nebo mi připadají alespoň horší).
Lepší než život je druhým dílem Červeného trpaslíka a dle mého názoru také ten nejvydařenější (a to včetně obálky).Všechny knížky jsou poměrně útlé a čtivé, ale pokud nechcete vyděsit své okolí nenadálými výbuchy smíchu, rozhodně nedoporučuji číst si je kdekoliv na veřejnosti. Každý svazek je rozdělen na několik jednotlivých částí, v níchž můžete poznat některé z dílů seriálu, ačkoliv, jak jsem již zmiňovala, většinou značně upravené. Velkou výhodou knihy je také samotný popis prostředí, který vám v seriálu naservírují přímo pod nos a nemáte sebemenší důvod se nad nimi pozastavovat, a pak taková Krytonova kachní chůze příliš nevynikne.
Právě v tomto díle, ve druhé části, se objevila i moje oblíbená scénka, která se posléze dostala i do samotného seriálu, a o kterou bych vás nechtěla ochudit, když už to tedy má být rozesmívací knížka ^^:
...
Lister vytáhl z nouzové kapsy vaťáku láhev rumu, odšrouboval víčko a naklonil si ji ke rtům. Alkohol byl zmrzlý na kámen. Uchopil láhev za hrdlo, rozbil ji o roh stolu a vděčně cucal své rumové lízátko. Byl to poslední alkohol na palubě. Začínala se ho zmocňovat panika - pokud je někdo brzy nezachrání, bude možná muse strávit noc s Rimmerem střízlivý.
"Mejdej... Mejdej..." Rimmer se k němu otočil: "To by mě zajímalo, proč se volá 'Mejdej''?"
"Co?"
"To volání o pomoc. Proč se říká 'Mejdej'? V Anglii je přece 'MayDay' normální státní svátek - první máj. Proč to není 'masopustní úterý' nebo 'nanebevstoupení Páně'?" Otočil se zpátky ke komunikátoru: "Nanebevstoupení Páně... Nenebevstoupení Páně." Chvíli přemýšlel a potom zkusil: "Čtrnáctá středa v mezidobí... čtrnáctá středa v mezidobí..."
"To je francouzsky, ty trdlo. Pomozte mi - m'aidez. Kolik tady máme jídla?"
...

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Arvari Arvari | E-mail | Web | 28. června 2012 v 17:09 | Reagovat

Přiznám se, že knížky, ač jsem je jako fanoušek Trpaslíka poslušně přelouskala, mě nikdy nepobavily až tak extrémně jako seriálová verze. Nevím, čím to je. Vtipy tam jsou stejně tak skvělý. No, možná je to tím, že většinu z nich už dávno znala nazpaměť, a v knížce prostě tolik nevyzní... :-D

2 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 29. června 2012 v 2:56 | Reagovat

Četla jsem. Seriál mám nakoukaný, některé díly u nás doma jedou pořád dokola.
Musím ale říct, že na mě knižní Trpaslík působí hrozně depresivně a z obou dosud přečtených dílů (1,2) jsem měla smuténku, dokonce to docela změnilo můj náhled na seriál. 8-)

3 Telenta Telenta | Web | 29. června 2012 v 21:15 | Reagovat

Tak ano, knížka je poměrně jiná než seriál, ale asi díky tomu, že jsem se ke knihám dostala dřív než k seriálu, nijak mi to nevadilo :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

© Telenta 2008-2014
telenta.blog.cz