Zavřete oči, odcházím...
Jednou to zkrátka přijít muselo. Pokud někdo z pravidelných čtenářů chce znát moji novou adresu, můžete mi napsat na email uvedený v menu.

~ Day 07: Kniha, ze které umíš recitovat/ citovat

9. srpna 2012 v 19:45 | Telenta |  30 Day Book Challenge
Hrdý Budžes
Irena Dousková

Ach ne, nezapomněla jsem, že jsem se do něčeho takového zapojila. Nezapomněla, pouze pozapomněla.

Chcete se zasmát, zastydět a zavzpomínat? Prvními roky husákovské normalizace, tak jak se v řadě komických i méně veselých příhod a situací promítala do života dětí i dospělých z jednoho okresního města, nás v této knize provází bystrá, leč přiměřeně naivní žákyně druhé třídy ZDŠ v Ničíně Helenka Součková. Po mimořádném ohlasu vychází kniha v novém vydání a zároveň byla úspěšně uvedena jako divadelní hra.


Kniha, ze které umím citovat...
Samozřejmě, že jako první mě napadly klasiky jako Máj, Kytice a tak podobně, nicméně jsem pátrala dál po něčem méně obvyklejším a přišla jsem na Hrdého Budžese, z něhož toho umím odříkat z hlavy poměrně hodně. Hlavně díky divadelnímu zpracování, které jsem viděla nejenom v televizi, ale i naživo a audioknize.

No dobrá, já asi moc vzpomínat nebudu, o téhle době jsem slyšela tak akorát vyprávět od rodinných příslušníků a ve škole.
Díky nízkému věku vypravěčky je kniha psaná jednoduchým jazykem, který se dobře čte a ukazuje toto období naší historie z jiného úhlu pohledu, než jaký je nám prezentován vyučujícími. Dají se lépe představit podmínky, které u nás panovaly a jejich dopady do každodenního života lidí. Kniha neobsahuje jen nějaká suchá fakta, ale je postavená na jednotlivých příhodách Helenky, které všechny propojují problémy jejích rodičů s politickou situací, a jež pozoruje spíše tak zdálky a náležitě je, se svým rozumem sedmiletého, okomentuje. Navíc se zde dá najít i spousta úsměvných situací, které by se mohly odehrát stejně dobře jak za husákovy normalizace, tak i teď.
Myslím, že právě díky tomu je Hrdý Budžes zábavný i pro nás, kteří v čase, kdy se příběh odehrává, ještě vesele pobíhali po lese s košíky a sbírali houby.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mešuge Mešuge | Web | 9. srpna 2012 v 20:05 | Reagovat

Nejlepší příběh! Četla jsem i pokračování, jmenovalo se to, myslím, Oněgin byl Rusák. A taky to byla skvělá kniha. Musím říct, že jsem se s Helenkou stotožnila a její úvahy a teorie mě strašně bavily! Doporučuji přečíst druhou část příběhu. Ta zase osloví lidi okolo osmnácti let, protože v ní má Helenka před maturitou. "Na kostele zvoní zvon,..." to mě vždycky dostane :D

2 Karol Dee Karol Dee | Web | 9. srpna 2012 v 20:09 | Reagovat

tenhle typ knížek mě vůbec nebere, já ještě nevyrostla z fantasy literatury :D nicméně pochybuju, že umím z nějaké takové knihy citovat... musím to zkusit :D

3 Katie Katie | Web | 9. srpna 2012 v 20:38 | Reagovat

Já umím kousek z Lakomce (doufám, že se to tak jmenuje, pořád mám pocit, že je to Harpagon) a Máje a to jen díky učitelce, která nás nutila naučit se aspoň kousek. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

© Telenta 2008-2014
telenta.blog.cz