Zavřete oči, odcházím...
Jednou to zkrátka přijít muselo. Pokud někdo z pravidelných čtenářů chce znát moji novou adresu, můžete mi napsat na email uvedený v menu.

Konference ve Wannsee

6. října 2012 v 18:23 | Telenta |  Filmy
Konference ve Wannsee


Nejsem zrovna nějaký žhavý fanda do filmů o 2. světové válce nebo o válkách vůbec, ale jednou za čas, když dostanu tip na něco dobrého, proč ne?

A tak jsem včera zhlédla film Konference ve Wannsee, v originále Conspiracy a zařadil se mezi filmy "které ve mně zanechaly dojem". Ne takový ten špatný, žaludek zvedající pocit, který ve mně zůstal například po Requiem za sen, spíš bych to nazvala nutností zamyslet se.

V lednu roku 1942, kdy německé armády mrzly v Rusku a poprvé se objevovaly pochybnosti o naplnění Hitlerova snu, byla svolána do zasněženého zámečku ve Wannsee konference. Sjelo se sem patnáct vysokých funkcionářů nejvýznamnějších neměckých institucí a jejich jediným cílem bylo zde definitivně vyřešit židovskou otázku.
Konferenci vedl Reinhard Heidrich (Kenneth Branagh), ale o veškerou organizaci se postaral jeho pobočník, major SS Adolf Eichmann (Stanley Tucci). Z této přísně utajené porady se dochoval pouze jeden záznam Martina Luthera, který posléze roku 1947 nalezli Američani v archivu ministerstva zahraničí, a s jehož pomocí byla celá konference zrekonstruována.

Pokud se alespoň trochu neorientujete v historii, obávám se, že tento film nebude pro vás to pravé ořechové, jelikož celý děj se odehrává pouze na jednom místě formou dialogů. Žádná akce. A přesto vás nutí vydržet u obrazovky až do konce.
Můžeme sledovat, jak během pouhých dvou hodin těchto patnáct můžu chladnokrevně rozhodlo o 6 milionech životů. Ne všichni ovšem hned od začátku souhlasí a některým se rozhodnutí nezamlouvá ani po jeho přijetí. Němcům, pověstným svým dodržováním pravidel a zákonů, se příliš nezdá, že by měli porušovat nedávno zavedené Norimberské zákony, které již tak Židy velice znevýhodňovaly a právně dovolovaly jejich rasovou diskriminaci. Pro rychlé odstranění Židů ovšem nedostačovaly, židovský původ se musel dlouho a složitě ověřovat, o nic efektnější nebyly ani pogromy jako například kříšťálová noc, proto bylo nutné přikročit k jejich systematickému vyhlazení, převážně zplynováním, které je zde také poprvé představeno. Neubírá čas vojákům, nemrhá se municí, odsouzenci se nevzpouzí a je levné, pro tyto účely bylo perfektní.


Nejmrazivější na tomto snímku je, alespoň pro mě, jeho atmosféra.
Atmosféra nezájmu a žádných emocí, jako by se rokovalo o tom, zda pokácí les a ne o vyhlazení celého židovského národa. A fakt, jak byl celý holocaust vlastně jen pečlivě provedenou úřednickou prací.
Celému filmu přidávají pochopitelně i herecké výkony z nichž nejvíc se mi líbil Stanley Tucci v roli Adolfa Eichmanna a Colin Firth jako Dr. Wilhelm Stuckart (ten jeden z mála, co projevil alespoň nějaké emoce).
Na závěr snad můžu říct jen to, že pokud se o tuto tématiku i jen trochu zajímáte (taky nejsem žádný profík), rozhodně se na Konferenci ve Wannsee podívejte.

Hodnocení ČSFD: 84%

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 6. října 2012 v 18:36 | Reagovat

Tenhle film je super. A vidět Zlatoslava Lockharta jako nácka, který hodlá zlikvidovat Židy a potom Čechy a další Slovany, to je taky zážitek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

© Telenta 2008-2014
telenta.blog.cz