Zavřete oči, odcházím...
Jednou to zkrátka přijít muselo. Pokud někdo z pravidelných čtenářů chce znát moji novou adresu, můžete mi napsat na email uvedený v menu.

Un Lun Dun

26. října 2012 v 12:35 | Telenta |  Knihy
Un Lun Dun
China Miéville

(ne, ne vážně, i když je to tak dlouhé, žádné spoilery to neobsahuje)


Když jsem se včera odpoledne vrátila z Prahy o Jméno větru, Janu Eyrovou, úžasně tričko s vlkem a zachumlávacím svetrem těžší, neodolala jsem a ačkoliv jsem byla utahaná jako kotě, dorazila jsem poslední třetinu knihy Un Lun Dun, protože to je přesně ten typ knihy, který chytne a nepustí.
Nevím, jak je to s Miévillovými ostatními díly, tohle je první knihaod něj, kterou jsem si zakoupila, ale již si brousím zuby na další, zejména na Krále Krysu.

Nebudu zastírat, že značný dojem na mě kniha udělala již samotným příběhem, který se pohybuje někde na pomezí Gaimanova Nikdykde a Alenky v říši divů a také samotným grafickým zpracováním, které jí posunulo ještě trochu dál. Miéville si sám celou knihu ilustroval a myslím, že za takové kresby by se nemusel stydět ani profesionální ilustrátor.

Ale o čem Un Lun Dun vlastně je?
Přísně vzato se jedná o dětskou knihu, takže nečekejte žádné brutální ani milostné scény plné ochání a achání. Nicméně je to dětské zhruba tak jako Koralina a dle mého ji nelze přesně zařadit do nějaké věkové skupiny. Tak 9-99 let, možná...

Samotný příběh pojednává o dvou nerozlučných kamarádkách Zanně a Deebě. Již delší dobu se kolem Zanny dějí prazvláštní věci a vše vyvrcholí okamžikem, kdy dívky zpozorují, že je sleduje na první pohled obyčejný deštník. Zanna, i přes Deebino varování, otočí kolem ve sklepení, kam je deštník zavedl. Ve chvíli, kdy se kolo dotočí až na doraz, dostanou se do neLondýna (UnLunDun), kde je Zanna již nadšeně očekávána.
Ona je Šuazy - Vyvolená, která má neLondýňany zachránit před jejich úhlavním nepřítelem Smogem a jeho poskoky puchomany, smombie a smoglodyty, jež se v poslední době opět začínají vzmáhat. A Deeba? Deeba je jen přisluhovačka. Zatím.

Nicméně nic neskončí tak, jak by mělo a jak by každý čtenář předpokládal.

Ostaně, když se to vezme kolem a kolem a ještě jednou dokola, kdo by to taky čekal?
Ve městě, pardon, paměstě jako je neLondýn, kde autobusy létají ve vzduchu nebo běhají po zdech jako ještěrky, žirafy jsou smrtelně nebezpečné bestie, slova jsou živí tvorové a pronásledují vás odpadky, kde se můžete přátelit s krejčím Fingem, který má místo hlavy jehelníček a chodí oblékaný zásadně do stránek knih, s poloduchem Hemim či potápěčem Hejnem, který není nic jiného než ryby v potapěčském obleku a v neposlední řadě si můžete jako domácího mazlíčka pořídit krabici od mléka, která za vámi běhá a tulí se k vám jako pejsek a můžete ji pojmenovat...nu, třeba Tvaroháčka.
Ne, už jen tohle zabraňuje jakémukoliv klasickému vývinu událostí.

Celá kniha je napsána jednuduchým svižným stylem, který se dobře čte a nemusíte se zastavovat u každé druhé věty, abyste pochopili, co že tím chtěl básník říct. Miéville zbytečně nic neprodlužuje a v každé kapitole na vás čeká další várka podivnosti, která ovšem ve výsledku zapadá do všech předchozích a ačkoliv můžete mít někdy pocit "co si to proboha autor šlehnul", je nutné uznat, že nesmyslné to není a celé to má jakýsi řád. Zvláštní, ale řád.
To samé se týká postav. Ačkoliv je většina z nich více než neobyčejná a podivná, jak kladné tak i záporné mají svou unikátní osobnost, své cíle, vyvíjí se a hlavně - jsou uvěřitelné a nemáte chuť každou chvíli křičet: "Co to, ksakru, dělá?!".

A co říct na závěr?
Snad jen utíkejte do nejbližšího knihkupectví a kupte si Un Lun Dun (a klidně i něco dalšího, knížek totiž není nikdy dost).
A...nechtěl byste mi někdo sehnat taky živou krabičku od mléka? Vážně bych vám byla neskonale vděčná.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Daysy Daysy | E-mail | Web | 26. října 2012 v 12:54 | Reagovat

To zní hodně zajímavě! Zkusím se po té knížce mrknout. x)

2 Megan Megan | 1. listopadu 2012 v 0:53 | Reagovat

Ahoj na internetu jsem hledala něco jak si vydělat doma i kdyby to mělo bejt jen pár stovek. A ejhle narazila jsem na slušnou věc nainstalujete si lištu do pc a stačí trávit pár hodin denně na internetu a peníze se načítají samy. Přes lištu kterou si nainstalujete projde až 100 reklam za hodinu. Takže žádné klikání a podobné věci. Stačí být jen na internetu, vše je bez poplatků takže za zkoušku nic nedáte, zrušit se to dá vždycky :). A záleží jen ná Vás kolik si budete chtít vydělat, pokud trávíte hodně času doma stačí zapnout pc najet na libovolnou internetovou stránku a jít koukat na tv nebo vařit :D. Doporučuji zkuste to :) http://www.revolucnireklama.cz/index.php?ido2=6626 (pokud by Vám blblo přihlášení do systému klikejte do zeleného okénka "přihlásit" uplně v pravo :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

© Telenta 2008-2014
telenta.blog.cz