Zavřete oči, odcházím...
Jednou to zkrátka přijít muselo. Pokud někdo z pravidelných čtenářů chce znát moji novou adresu, můžete mi napsat na email uvedený v menu.

Hobit

31. prosince 2012 v 12:05 | Telenta |  Filmy

Vím, že článků na tohle téma jsou tu teď celé mraky, ale jako fanoušek si nemůžu tenhle článek odpustit.

Myslím, že příběh není nutné nijak zvlášť představovat, ale pro pořádek alespoň pár řádek.

V jisté podzemní noře bydlel jeden hobit...
Bilbo Pytlík, hobit, jak se patří, vede spořádaný a klidný život v Kraji dokud se jednoho dne před jeho útulnou norou neobjeví čaroděj Gandalf Šedý a nerozhodne, že by byl perfektním čtrnáctým členem trpasličí výpravy Thorina Pavézy za záchranou jejich domova - Ereboru, dávnho trpasličího království (a v neposlední řadě také té hromady zlata a drahokamů v něm), který jim před lety vzal strašlivý drak Šmak a od té doby si svůj poklad bedlivě střeží.

Dalo by se tvrdit, že diváky. kteří zhlédli Hobita by bylo možné rozdělit do tři hlavních táborů.
V první se nachází nadšenci a výskači, kteří se již nemou dočkat druhého dílu. Do druhé ti, co tvrdí, že to za nic nestálo, jak někdo může roztahat tak útlou knížku do tří celovečerních filmů a Pán Prstenů je tisíkrát lepší. A pak zbývají ti, ve kterých nijak hlubokou stopu nezanechal, protože se šli podívat buď proto, že je to od režiséra toho slavného Pána Prstenů (omylem jsem jednou ráno viděla v televizi rozhovor se slavnými osobnostmi, co byli na předpremiéře a Lutovská - eh mám pocit, že se tak jmenuje - prohlásila, že to bylo hezké, ale nemá ráda otevřené konce a bude muset přemýšlet o tom, jak to dopadlo...zajímavé, že trilogie neskončí hned po prvním díle...) nebo je tam někdo dotáhl, aby nemusel jít do kina sám.Já osobně se řadím do první skupiny, i když mám k filmu také pár výhrad.

Nejvíce mě potěšil herecký výkon Matina Freemana v roli Bilba Pytlíka, kterému tahle postava dle mého opravdu sedla a zamlouval se mi podstatně víc, než jeho předchůdce Elijah Wood. Kromě toho záběr na Bilba, jak poprvé jede na poníkovi je zkrátka kouzelný.
Děj, to že se film držel přesně knižní předlohy mě opravdu zahřálo u srdce a doufám, že tomu tak bude i nadále a ne že pak budu vzdychat jako u Pána Prstenů, kde jen byl Tom Bombadil se svojí Zlatěnkou.
Dále samozřejmě místa natáčení. Nový Zéland je nádherný, a i když se v poslední době rozmohla móda točit právě tam, zůstává mi tahle země spojená právě s Pánem Prstenů a nyní i s Hobitem. K tomu připočítejte i úžasné kulisy, kostýmy, triky a to všechno okolo a máte z toho hotovou patvu pro oči. Jednou se tam pojedu podívat. Jednou...
Hudba. Ta byla nádherná. Osobně se mi líbila víc než v Pánovi Prstenů a kromě všemi opěvované Misty Mountains mě oslovila Song of Lonely Mountain ze závěrečných titulků a zní mi v hlavě ještě teď.

Song of Lonely Mountain

A v neposlední řadě také především dámské osazenstvo nepochybně potěšili dva mladí trpaslíci - Kili a Fili.
Mě tedy potěšili :D


Viděla jsem jak dabovanou tak originální verzi a pokud si můžete vybrat, běžte, prosím, na tu v originále. Přezpívané písničky vážně nejsou nic moc, a když poprvé promluvil Thorin, zježily se mi všechny vlasy na hlavě.

Většina Hobitových odpůrců křičí hlavně to, že oproti Pánovi Prstenů je Hobit míň...hm...vážnější nebo jak bych to měla vystihnout jedním slovem a vyčítají mu některé z jeho trochu košilatých vtipů a hlavně chudáka Radagasta.
V první řadě bych ráda připomněla, že Hobit je pohádka. Pokud jste četli Hobita i Pána Prstenů, bezpochyby jste také zaznamenali změnu stylu psaní i zde. Ačkoliv nutno uznat, že některé z těch vtípků si Jackson vážně mohl odpustit, například zabití Velkého skřeta mi přišlo opravdu spíš jako z Pirátů z Karibiku než ze Středozemě.
Co se týče Radagasta, mně v ději nijak nepřekážel. Koneckonců, ta postava tam skutečně byla, ale obávám se, že jeho zaryté kritiky asi nepřesvědčím a proč zbytečně plýtvat slovy.
Další věcí, co divákům vadí je právě ona roztahanost a podiv nad tím, jak může někdo podle poměrně krátké knihy natočit tři filmy. Ano, tady budou patrně roli hrát peníze. Právě proto tam jsou nastrkané všechny možné vedlejší dějové linie jako ta o již zmiňovaném Radagastovi, Bílá rada, Azog,... Jako divákovi mi některé z nich překážejí, ale pokud se na to podívám očima tvůrců, musím uznat, že kdybych do toho vrazila tolik peněz, času a úsilí, chtěla bych, aby se mi to vrátilo zpátky.

Co zbývá říct závěrem?
Snad jen, že Hobit si těch 85% na ČSFD zaslouží a těším se na další díl.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 31. prosince 2012 v 13:17 | Reagovat

Já když se dozvěděla, že v dabované verzi přezpívali tu písničku, tak jsem měla chuť je postřílet. Právě ta písnička trpaslíků ve Dně pytle ve mě zanechala úplně nejhlubší dojem. Hned vedle Thórina, nejhezčího trpaslíka, jakého jsme kdy viděla! :D
Také se řadím do první skupiny :D

2 Ele(j)na Ele(j)na | Web | 4. ledna 2013 v 10:01 | Reagovat

Skvělý článek!:'))
jinak také se řadím do první skupiny!:'))
a Hobit se mi hrozně líbil^^

3 Wallop Wallop | Web | 4. ledna 2013 v 19:16 | Reagovat

podle mě by se LOTR a Hobit neměl moc srovnávat, sice se to odehrává v jednom světě, který vytvořil jeden autor, ale jde o poměrně jinou látku, už jenom tím, že Bilbo ten příběh "vypráví" znamená, že si může věci přikrášlit, vymyslet apod. narozdíl od "reálně" vyprávěnýho LOTRu

Hobit není špatnej film, bylo na něm spostu práce, řemeslo na vysoký úrovni, herci taky ok, Freeman se pro tu roli hodí, zahrál ji skvěle (ale řekl bych, že takhle hraje pořád, ten styl je pořdá stejnej což není na škodu...)

já jsem na to šel hlavně kvůli tomu, že Hobit je první film, který se natočil ve 48 snímcích za vteřinu, což bylo super

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

© Telenta 2008-2014
telenta.blog.cz