Zavřete oči, odcházím...
Jednou to zkrátka přijít muselo. Pokud někdo z pravidelných čtenářů chce znát moji novou adresu, můžete mi napsat na email uvedený v menu.

Ruiny

14. dubna 2013 v 10:56 | Telenta |  Filmy

Parta čtyř amerických teenagerů na dovolené v Mexiku, trávené především povalovaním se na pláži enbo u bazénu či popíjením tequilly se večer před svým odjezdem setkávají s Němcem Mathiasem a pod vyhlídkou trochy dobrodružství se rozhodnou, že se s ním vydají hledat jeho bratra s přítelkyní-archeoložkou, kteří se vydali podívat se do džungle na tajemnou mayskou pyramidu, nevyznačenou ani na mapách. Když dorazí na místo zjistí nejenom to, že bratr není nikde k nalezení, ačkoliv stan a veškeré vybavení je stále na místě, ale také to, že pyramida je střežena mayským kmenem, který je nehodlá pustit zpět. Ocitají se tak uvěznění na vrcholku pyramidy, s malými zásobami jídla i pití a navíc se zdá, že je zde ještě něco dalšího...Zdá se vám ten úvod klišovitý? Mně taky.
Na tento horor, či spíše thriller jsem se začala dívat s tím, že jsem měla poměrně jasnou představu o tom, co dostanu. Po konci filmu jsem ovšem musela kroutit hlavou. Ačkoliv se zdálo, že půjde o další tupou vyvražďovačku, na téma "znudění teenageři lezou tam, kam nemají" bylo mi naservírováno něco úplně jiného.

První, co bych ráda vyzdvihla, je fakt, že postavy se chovají naprosto logicky a reálně, tudíž netrpí žádnými sebevražednými choutkami a vy si polovinu filmu neříkáte: "Proč tam lezeš, ty krávo blbá?", to je v tomto žánru poměrně ojedinělý a vzácný úkaz. Pravda nemají moc, kam lézt, vzhledem k tomu, že skoro celý děj se odehrává na pyramidě, či uvnitř pyramidy, což rozhodně není na škodu.
Jako další kladnou věc, bych viděla atmosféru. I když na nějaké lekačky a podobné bafiky baf si můžete nechat zajít chuť, brutálních scén se vám zajisté dostane více než dost, ačkoliv opět v jiné formě, než byste zřejmě očekávali a místo toho, aby někdo masakroval je, "masakrují" se oni sami, kvůli záchraně vlastních životů. Na scénu, kdy museli jednomu z nich amputovat nohy, patrně hned tak nezapomenu. K tomu připočítejte vraždící révu, Maye s luky a pistolemi stepující pod pyramidou, povedený hudební doprovod a celkem nadprůměrný výkon herců (kromě Jeny Malone, která hrála v Pýše a předsudku Lýdii, jsem nikoho neznala...a musím se přiznat, že ona byla jedním z důvodů, proč jsem se na Ruiny podívala) a máte z toho atmosféru, která by se dala krájet nožem.


Pochopitelně má tento snímek i své zápory, kvůli kterým má na čsfd pouhých 60% a není ani příliš známý.
Ruiny jsem natočené podle stejnojmenné knižní předlohy od Scotta Smithe, který psal i scénář. Knihu jsem nečetla, ale někteří diváci si stěžují, že si pozměnili děj i konec filmu, jak moc, to ovšem nejsem schopná říct a víc do toho šťourat nebudu.
Jako další minus bych viděla jakousi nedotaženost celého snímku. Proč tam ta kytka byla? Jak se tam ocitla? Co o ní Mayové věděli? Netvrdím, že potřebuji, aby mi bylo vždy objasněno úplně všechno, myslím, že prostor pro divákovu fantazii by se měl nechávat ve více filmech, ale alespoň nějaké malé ťuknutí bych oceňovala. Takhle není možné se o té jediné záhadnosti, prostupující celý děj, cokoliv dozvědět a po skončení filmu byl tak zřejmě nejeden divák zklamaný.
Taky mě trochu zaráželo chování rostliny, které bylo na rozdíl od postav naprosto nepochopitelné a nelogické...i když, proč bychom měli chtít po rostlině nějakou logiku, že?
Ve chvíli, kdy pochopíte, na jaké rovině Ruiny pracují, se stává konec poměrně předvídatelným, ale to jim nijak zvlášť nezazlívám, u některých filmů vám je jasný konec po úvodních pěti minutách, tady máte alespoň možnost tipovat, kdo přežije, kdo ne, případně kdo a jakým způsobem zemře.

Co říct závěrem? Ruiny jsou snímek, který nijak nenadchne ani neurazí, i když mám pocit, že klady filmu nad zápory převažují a zasloužil by si o něco lepší hodnocení. Takže pokud máte už dost klasických teenagerovských hororů a chtěli byste zhlédnout něco trochu jiného, vřele vám tento snímek doporučuji.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hannah Hannah | Web | 14. dubna 2013 v 13:49 | Reagovat

Tenhle horor jsem si nedávno stáhla, ale ještě jsem ho neviděla. Vypadá to dobře z toho, co píšeš :-)

2 Jeremy Fall Jeremy Fall | Web | 14. dubna 2013 v 15:33 | Reagovat

Mhm.. Jenu Malone znám ze Sucker Punch, kde předvedla poměrně slušný výkon a tvá recenze je vcelku pochvalná a navíc mám poslední dobou chuť na horory, takže si film nejspíše stáhnu..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

© Telenta 2008-2014
telenta.blog.cz