Zavřete oči, odcházím...
Jednou to zkrátka přijít muselo. Pokud někdo z pravidelných čtenářů chce znát moji novou adresu, můžete mi napsat na email uvedený v menu.

Seriálové kukátko

25. června 2014 v 13:59 | Telenta |  Filmy
Po knižním kukátku, mě napadlo udělat něco podobného se seriály. Koneckonců těch není, stejně jako knížek, nikdy dost. Léto, prázdniny a dovolené se kvapem blíží, tak kdo ví, třeba někoho z vás inspiruju. Samozřejmě, že mám víc oblíbených seriálů, schválně jsem se ale snažila vybírat něco méně známého, protože psát o seriálu typu Hra o trůny, který zná dneska každý druhý, mi připadá trochu kontraproduktivní.

Penny Dreadful
Jako první tu uvádím poměrně čerstvou novinku Penny Dreadful, jejíž první série skončí příští neděli.
Pokud se budete pídit po původu názvu, není to jméno žádné z hlavních postav, jak se někteří lidé domnívají, jedná se ale o hororové příběhy, který vycházely v 19. století v Anglii jako novinové seriály a daly se koupit právě jen za jedno penny. Ve zkratce šlo tedy o jakési předchůdce dnešních hororů.
Samotný příběh seriálu je jakýmsi slepencem osudů postav z různých, již existujících knih jako je Dracula, Obraz Doriana Graye nebo Frankestein, pohybujících se v prostředí viktoriánského Londýna. Spojuje je jen série podivných vražd a událostí, které se tu v poslední době začaly dít. Sir Malcom Murray a jeho společnice slečna Vanessa Ives nicméně tuší, že se za tím vším skrývá něco tajemnějšího a nebezpečnějšího, než by si většina lidí dokázala představit. Aby mohla být jejich mise úspěšná, přizvou na pomoc charismatického amerického střelce Ethana Chandlera a mladého doktora Viktora Frankensteina.
Nutno říct, že tenhle seriál mě chytil hned při zhlédnutí prvního dílu a to se nestává příliš často. Možná to bude převážně tím samotným námětem, takové věci jsou zkrátka mým šálkem kávy. Má to super atmosféru, výborné postavy, zajímavou zápletku a Eva Green hrající Vanessu Ives je dle mého skromného názoru naprosto nepřekonatelná.
Another
Pokud hledáte krátké mysteriózní až hororové anime, neznám nic lepšího. Doporučuji sledovat za pochmurného počasí, aby to mělo tu správnou atmosféru.
Hlavním hrdinou příběhu je Sakakibara Kouichi, mladý student, který se právě přestěhoval z Tokia do malého městečka ke svým prarodičům. Dříve než vůbec stihne nastoupit do nové školy, zkolabuje a je hospitalizován v nemocnici, kam se za ním přijdou podívat tři jeho noví spolužáci. Již na tomto prvním setkání se mu zdá, že s jeho novou třídou není něco v pořádku. Jeho podezření se stupňuje po setkání s tajemnou dívkou Misaki Mei, kterou ovšem, jak se zdá, nikdo kromě něj nevidí, a vrcholí sérií podivných úmrtí jeho spolužáků. Jak se zdá, 3. třída 9. ročníku je prokletá.
Vzhledem k tomu, že Another má pouze dvanáct dílů, nejsou v něm žádné zbytečné prodlevy, jako se často stává u delších seriálů, a finále je opravdu vygradované. Navíc tvůrci obvykle skončí díl v napínavém momentě, který vás nutí pokládat si spoustu otázek. A co je jednodušší, než pustit si další díl, že? Jako plus bych taky viděla hudbu, která skvěle dokresluje ponurou a napjatou atmosféru příběhu a samotný opening jsem jako jeden z mála ani jednou nepřetáčela.


Hannibal
Tady už zřejmě vstupuju do známějších vod, nicméně si pořád myslím, že zrovna Hannibal by si zasloužil ještě větší sledovanost než již má.
Will Graham, empatický psycholog FBI, má zvláštní dar. Je schopný vcítit se do mysli vrahů a rekonstruovat tak jejich činy, motivy i myšlenkové pochody. Tato schopnost ho však nesmírně vyčerpává jak fyzicky tak především psychicky a hrozí mu zhroucení. Jeho šéf, agent Jack Crawford, však jeho talent nezbytně potřebuje a rozhodne se k poněkud netradičnímu řešení, najme Willovi psychiatra, doktora Hannibala Lectra, který má dohlížet na jeho psychické zdraví. Jak se ovšem zdá, doktor Lecter má trochu jiné úmysly, o nichž Will zatím nic netuší. Rozjíždí se tak hra na kočku a myš dvou geniálních myslí, které toho mají možná víc společného, než tuší.
Hlavními tahouny celého příběhu nejsou žádné akční scény ani brutalita a násilí (ačkoliv ano, je tam toho požehnaně, rozhodně nedoporučuji u sledování nic jíst), ale především psychologie postav, což se zejména u Willa a Hannibala povedlo na jedničku a jejich společné rozhovory jsou opravdu skvostné. Osobně mi tenhle seriál chvílemi připadá až na hranici s uměním. Provedení některých těch scén... no, to se zkrátka musí vidět.Shiki
Další anime, které se mi vrylo pod kůži. Je sice o něco delší než Another, přesněji má dvacet dva dílů po dvaceti minutách, nicméně i to je podle mě relativně krátké a snadno usledovatelné.
Děj Shiki se odehrává v na první pohled klidné vesničce Sotoba, odříznuté od okolního světa hustými lesy, kde žijí převážně starší lidé, kteří nijak nemilují novoty. Není tedy divu, že mladá Megumi Shimizu milující výstřednost a toužící po slávě chce jediné, vypadnout odtud. Jedna z mála věcí, která ji ve vesnici drží je její spolužák Yuuki Natsuno, kterého potají obdivuje. On sám o ni ovšem nejeví sebemenší zájem, ba co víc připadá mu otravná. Vesničku z klidu vytrhne až příjezd nové rodiny, která si zakoupí velké neobydlené sídlo nad vesnicí. Přijedou za noci, rychle a nečekaně. Toho, že něco není v pořádku, si lidé všimnou až po náhlém zmizení Megumi. Najdou ji pohozenou v lese, apatickou a bezvládnou. Nikdo nemá důvod strachovat se o její život, nicméně i přes očekávání lékaře do druhého dne Megumi bez zjevných příčin umírá. Tím ovšem nic nekončí. Brzy po ní začnou umírat i další lidé, které spojují stejné symptomy - slabost, anemie a dvě malé ranky na těle. Místní lékař Toshio Ozaki marně pátrá po příčině zvláštní epidemie. Brzy ovšem dochází k závěru, že se možná o žádnou nemoc nejedná...
Možná že upíři jsou, obzvláště dnes, hodně ohrané téma, ale pokud jimi úplně neopovrhujete a hledáte v záplavě třpytících se krvesajů něco lepšího, pak si na Shiki určitě udělejte čas.


American Horror Story
Předpokládám, že tady se chytne taky o něco víc lidí. Upřímně, děj tohoto seriálu se dá popisovat jen těžko kvůli tomu, že každá nová série je samostatným příběhem, což taky vidím jako jednu z hlavních předností. Nemusíte totiž čekat další rok na pokračování a přemítat o tom, jak všechno skončí. Jediné, co všechny příběhy spojuje je hororově laděné téma a někteří herci.
První série, na kterou je tu umístěn i trailer, začíná jako klasická duchařina. Rodina Harmonových se stěhuje do jiného města, aby tu začala nový život, jak se ale zdá, nejsou v domě sami... Zbytek už ovšem z klasických hororových kolejí vybočuje, koneckonců, jak byste chtěli to bafání zpoza rohů roztáhnout do tolika dílů?
Druhá série s podtitulem Asylum nás zavede do roku 1964 do psychiatrické léčebny Briarcliff, vedené přísnou a nekompromisní sestrou Jude. Na začátku seriálu přijíždí do blázince ambiciózní novinářka Lana Wintersová. Má zde sjednanou schůzku pod záminkou, že chce napsat článek o místní pekárně. Jak se ale zdá, mnohem víc ji zajímá jeden z pacientů - Kit Walker, známý pod přezdívkou Bloody Face, který byl označen jako sériový vrah žen. Neprávem, to ví ovšem v této chvíli jen on.
Třetí série nazvaná Coven se odehrává v New Orleans a jak název napovídá, tentokrát budeme mít co dočinění s čarodějnicemi. Když se u mladé Zoe projeví její talent, je poslána do akademie slečny Robichaux, kde se starají o několik málo zbývajících potomků čarodějnic. Ve stejnou dobu se do New Orleans vrací i nejmocnější ze všech čarodějnic Fiona Goode, která rozdmýchá starou nenávist mezi čarodějnicemi a vyznavačemi Voodoo a započne tak válku mezi oběma klany.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Znovuzrozený Znovuzrozený | E-mail | Web | 25. června 2014 v 14:51 | Reagovat

PD a Hannibal jsou boží. Absolutně. i když Hannibala jsem začal nějak flákat, protože ho sleduji online a už mi to přišlo takové moc roztahané. Ale Penny...víí. Jen mi vytváří takovou asociaci s filmem, který se v originále jmenuje stejně, ale je to o holce, co má fobii z aut. To nedopadlo.

2 Hrb Hrb | 25. června 2014 v 15:17 | Reagovat

Ještě herní kukátko, prosím! :-D

3 Melanie Melanie | Web | 25. června 2014 v 15:29 | Reagovat

Kromě Another a Shiki jsem o všech už slyšela, ale sleduju jenom AHS, i když Penny Dreadful vypadá zajímavě :-)

4 Telenta Telenta | Web | 25. června 2014 v 15:30 | Reagovat

[1]: Jo, ta druhá série Hannibala byla trochu roztahaná, ale to finále to naprosto vynahradilo :-D

[2]: No, to bys měl spíš ty, ne? :-D

5 Hrb Hrb | 25. června 2014 v 15:39 | Reagovat

[4]: Dobrá, něco stvořím, až nebudu zaneprázdněn jejich hraním. Ale ty hraj taky!

6 Kelly Kelly | Web | 25. června 2014 v 17:11 | Reagovat

Penny Dreadful je boží, taky mě to chytilo hned po prvním díle, ale bohužel mi jich pak dost uniklo, takže to musím dohnat. Až dokoukám Supernatural :-D

7 Lyra Lyra | E-mail | Web | 6. července 2014 v 17:26 | Reagovat

Penny Dreadful jsem začala sledovat, ještě jsem neviděla celou první sérii, ale určitě ji zkouknu až do konce. Příběhy odehrávající se ve viktoriánské Anglii mě fascinují již dlouho. Navíc seriál má skvělou atmosféru, zajímá mě, jakým směrem se děj dál vyvine, no a herci jsou víceméně výborní (hlavně Vanessa a dr. Frankenstein).

Shiki zní zajímavě, upírskou tématiku mám ráda, obzvláště takovou, která se netočí kolem romance a upírů zamilovaných do středoškolaček. :-D

American Horror Story sleduji, prozatím jsem viděla první dvě série, na třetí se stále chystám. Jak horory příliš nemusím, tento se mi líbí a myslím, že se jedná o jeden z nejzajímavějších seriálových počinů posledních let.

8 Em Zet Em Zet | Web | 24. července 2014 v 23:20 | Reagovat

Všechno kromě toho Shiki znám. :-) Tedy, Penny Dreadfull jsem ještě neviděla, ale chystím se na to už několik týdnů. :-D AHS  mě po pár dílech přestalo bavit, stejně tak Another.
Hannibal je úchvatný seriál! Will Graham je skvělá postava, propracovaná a promyšlená. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

© Telenta 2008-2014
telenta.blog.cz