Zavřete oči, odcházím...
Jednou to zkrátka přijít muselo. Pokud někdo z pravidelných čtenářů chce znát moji novou adresu, můžete mi napsat na email uvedený v menu.

Všechny cesty vedou do Říma 1/2

18. září 2014 v 17:12 | Telenta |  Můj důvěrníček
Pokud někdo z vás četl poslední článek, zřejmě mu neušlo, že jsem po úspěšném přežití seznamováku (beztak s nikým z těch lidí, se kterými jsem se tam bavila, nejsem v kruhu, ale co) minulé úterý zase někam odjela. Myslím, že z nadpisu je poměrně jasné kam.
Článek jsem musela rozdělit na dvě části a to z toho prostého důvodu, že i po vybrání několika fotek, které by dokázaly zmapovat mých pět dní v Římě, bylo jich pořád dost na to, aby se někomu načítaly půl dne.

První den po příjezdu jsme se vydali na menší okružní cestu centrem aneb po stopách Roberta Langdona.
Ten, kdo měl něco do činění s knihou Andělé a démoni, zřejmě již tuší, kam jsme šli. S tím drobným rozdílem, že jsme to vzali od místa, které bylo nejblíž našemu ubytování, abychom v tom teplu nemuseli běhat křížem krážem přes celé město.

První památka pro nás, byla shodou okolností pro pana symbologa tou poslední. Andělský hrad jsme měli opravdu doslova za rohem a taky se mi z celého Říma líbil asi nejvíc, ačkoliv to může být způsobeno i tím, že se tam netlačily žádné davy turistů a nelilo zrovna jako z konve.


Když jsme skončili prohlídku, vydali jsme se podél břehu Tibery na Piazza del Popolo a do kostela Santa Maria del Popolo, který na náměstí stojí. Mám fotku jen zvenku, protože zrovna kaple Chigi, postavena podle Raffaelova návrhu, kde je poklop vedoucí do podzemí a kde byl v knize zabit první z kardinálů, byla celé obestavená lešením, takže z ní bylo vidět akorát velké nic.


Další zastávkou, kterou jsme ale vykonali až navečer, protože i Vatikán jsme měli asi deset minut chůze od bydlení, bylo Svatopeterské náměstí. Přesněji jeho střed s obeliskem a několika zapuštěnými mramorovými deskami, za nichž právě West ponente, udával směr na opačný konec centra ke kostelu Santa Maria della Vittoria. Ačkoliv jsme došli až tam, žádné fotky odtamtud nemám. Přišli jsme totiž několik minut po tom, co kostel zavřeli a i zvenčí se kvůli všem těm křižovatkám před ním nedal dost dobře nafotit. Připočítejme k tomu fakt, že mě už děsně bolely nohy, pražilo slunce a měla jsem hlad, takže není příliš divu, že jsme si radši zašli koupit sendviče.


Návštěvou Pantheonu, jednou z nejlépe dochovaných antických památek a zároveň křesťanským kostelem, jsme se pomalu ale jistě blížili ke konci naší cesty.

Teď jsem si tak vzpomněla... Prosím vás, jestli se chystáte jet do Říma, dávejte si pozor na skútry. Já chápu, že v těch úzkých uličkách to musí být praktické, ale občas to vypadá, jako kdyby zapomínali na to, že se musí řídit nějakými dopravními předpisy a když se na vás zpoza rohu vyhrne takové hejno skútrů a vy máte co dělat, abyste jim uskočili z cesty... není to nic moc. V Římě jsou vůbec řidiči nějak víc agresivní. V životě jsem neslyšela, že by se v nějakém městě tak často a s takovou vervou troubilo jako tady.
Piazza Navona a Berniniho Fontána Čtyř řek.
Víte, že při natáčení filmu Andělé a démoni museli tu topící se scénu udělat ve studiu, protože ta fontána zkrátka nebyla dostatečně hluboká, aby se tam někdo mohl pořádně utopit a jediný "souboj", který by se tam dal uspořádat, by mohlo být tak maximálně Miss mokré tričko?
Každopádně fontána moc krásná. Už jsem se někdy zmínila, že mám slabost pro fontány?


Druhý den jsme zamířili do oblasti Kapitolu, Fora Romana (skloňuju to správně?) a Colossea.


Autentický římský holub.Smůla byla, že jsme si na tenhle výlet nevybrali zrovna tu nejlepší dobu. Ono poprchávalo celý den, ale ve chvíli, kdy jsme si konečně zakoupili vstupenky, strhla se taková průtrž, že jsem byla donucena zakoupit si pláštěnku, protože deštník byl úplně k ničemu. Beztak jsem měla úplně zabahněné a promoklé conversky a dolní část kalhot.
Ale jedno pozitivum to mělo, byli jsme na Foru Romanu skoro sami.A autentická římská kočka. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 A A | Web | 18. září 2014 v 17:30 | Reagovat

Ach, Řím mě láká. Mám pocit, že bych se celý dny motala kolem krásných renesančních (i jiných) památek a obhlížela slavné sochy ze všech úhlů.

2 Telenta Telenta | Web | 18. září 2014 v 18:48 | Reagovat

[1]: Však (minimálně tedy v centru) nemáš téměř na výběr, tam o památky vyloženě zakopáváš, takže vřele doporučuji :-D

3 Cleo Cleo | Web | 18. září 2014 v 21:17 | Reagovat

V Římě jsem byla a moc se mi to líbilo! :) Nádherné fotky a klidně bych jela zas. Co mě ale trošku zklamalo, byl nepořádek všude - kolem silnic, na polích, na cestách, chodnících... jo, střední Itálie je krásná podle mě hlavně pro ten Řím. :)

4 MaddyHarry MaddyHarry | Web | 18. září 2014 v 21:46 | Reagovat

Nádherné fotky. Do Říma se taky chci jednoho dne podívat :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

© Telenta 2008-2014
telenta.blog.cz