Zavřete oči, odcházím...
Jednou to zkrátka přijít muselo. Pokud někdo z pravidelných čtenářů chce znát moji novou adresu, můžete mi napsat na email uvedený v menu.

Filmy

Seriálové kukátko

25. června 2014 v 13:59 | Telenta
Po knižním kukátku, mě napadlo udělat něco podobného se seriály. Koneckonců těch není, stejně jako knížek, nikdy dost. Léto, prázdniny a dovolené se kvapem blíží, tak kdo ví, třeba někoho z vás inspiruju. Samozřejmě, že mám víc oblíbených seriálů, schválně jsem se ale snažila vybírat něco méně známého, protože psát o seriálu typu Hra o trůny, který zná dneska každý druhý, mi připadá trochu kontraproduktivní.

Penny Dreadful
Jako první tu uvádím poměrně čerstvou novinku Penny Dreadful, jejíž první série skončí příští neděli.
Pokud se budete pídit po původu názvu, není to jméno žádné z hlavních postav, jak se někteří lidé domnívají, jedná se ale o hororové příběhy, který vycházely v 19. století v Anglii jako novinové seriály a daly se koupit právě jen za jedno penny. Ve zkratce šlo tedy o jakési předchůdce dnešních hororů.
Samotný příběh seriálu je jakýmsi slepencem osudů postav z různých, již existujících knih jako je Dracula, Obraz Doriana Graye nebo Frankestein, pohybujících se v prostředí viktoriánského Londýna. Spojuje je jen série podivných vražd a událostí, které se tu v poslední době začaly dít. Sir Malcom Murray a jeho společnice slečna Vanessa Ives nicméně tuší, že se za tím vším skrývá něco tajemnějšího a nebezpečnějšího, než by si většina lidí dokázala představit. Aby mohla být jejich mise úspěšná, přizvou na pomoc charismatického amerického střelce Ethana Chandlera a mladého doktora Viktora Frankensteina.
Nutno říct, že tenhle seriál mě chytil hned při zhlédnutí prvního dílu a to se nestává příliš často. Možná to bude převážně tím samotným námětem, takové věci jsou zkrátka mým šálkem kávy. Má to super atmosféru, výborné postavy, zajímavou zápletku a Eva Green hrající Vanessu Ives je dle mého skromného názoru naprosto nepřekonatelná.

Ruiny

14. dubna 2013 v 10:56 | Telenta

Parta čtyř amerických teenagerů na dovolené v Mexiku, trávené především povalovaním se na pláži enbo u bazénu či popíjením tequilly se večer před svým odjezdem setkávají s Němcem Mathiasem a pod vyhlídkou trochy dobrodružství se rozhodnou, že se s ním vydají hledat jeho bratra s přítelkyní-archeoložkou, kteří se vydali podívat se do džungle na tajemnou mayskou pyramidu, nevyznačenou ani na mapách. Když dorazí na místo zjistí nejenom to, že bratr není nikde k nalezení, ačkoliv stan a veškeré vybavení je stále na místě, ale také to, že pyramida je střežena mayským kmenem, který je nehodlá pustit zpět. Ocitají se tak uvěznění na vrcholku pyramidy, s malými zásobami jídla i pití a navíc se zdá, že je zde ještě něco dalšího...

Hobit

31. prosince 2012 v 12:05 | Telenta

Vím, že článků na tohle téma jsou tu teď celé mraky, ale jako fanoušek si nemůžu tenhle článek odpustit.

Myslím, že příběh není nutné nijak zvlášť představovat, ale pro pořádek alespoň pár řádek.

V jisté podzemní noře bydlel jeden hobit...
Bilbo Pytlík, hobit, jak se patří, vede spořádaný a klidný život v Kraji dokud se jednoho dne před jeho útulnou norou neobjeví čaroděj Gandalf Šedý a nerozhodne, že by byl perfektním čtrnáctým členem trpasličí výpravy Thorina Pavézy za záchranou jejich domova - Ereboru, dávnho trpasličího království (a v neposlední řadě také té hromady zlata a drahokamů v něm), který jim před lety vzal strašlivý drak Šmak a od té doby si svůj poklad bedlivě střeží.

Dalo by se tvrdit, že diváky. kteří zhlédli Hobita by bylo možné rozdělit do tři hlavních táborů.
V první se nachází nadšenci a výskači, kteří se již nemou dočkat druhého dílu. Do druhé ti, co tvrdí, že to za nic nestálo, jak někdo může roztahat tak útlou knížku do tří celovečerních filmů a Pán Prstenů je tisíkrát lepší. A pak zbývají ti, ve kterých nijak hlubokou stopu nezanechal, protože se šli podívat buď proto, že je to od režiséra toho slavného Pána Prstenů (omylem jsem jednou ráno viděla v televizi rozhovor se slavnými osobnostmi, co byli na předpremiéře a Lutovská - eh mám pocit, že se tak jmenuje - prohlásila, že to bylo hezké, ale nemá ráda otevřené konce a bude muset přemýšlet o tom, jak to dopadlo...zajímavé, že trilogie neskončí hned po prvním díle...) nebo je tam někdo dotáhl, aby nemusel jít do kina sám.

Konference ve Wannsee

6. října 2012 v 18:23 | Telenta
Konference ve Wannsee


Nejsem zrovna nějaký žhavý fanda do filmů o 2. světové válce nebo o válkách vůbec, ale jednou za čas, když dostanu tip na něco dobrého, proč ne?

A tak jsem včera zhlédla film Konference ve Wannsee, v originále Conspiracy a zařadil se mezi filmy "které ve mně zanechaly dojem". Ne takový ten špatný, žaludek zvedající pocit, který ve mně zůstal například po Requiem za sen, spíš bych to nazvala nutností zamyslet se.

V lednu roku 1942, kdy německé armády mrzly v Rusku a poprvé se objevovaly pochybnosti o naplnění Hitlerova snu, byla svolána do zasněženého zámečku ve Wannsee konference. Sjelo se sem patnáct vysokých funkcionářů nejvýznamnějších neměckých institucí a jejich jediným cílem bylo zde definitivně vyřešit židovskou otázku.
Konferenci vedl Reinhard Heidrich (Kenneth Branagh), ale o veškerou organizaci se postaral jeho pobočník, major SS Adolf Eichmann (Stanley Tucci). Z této přísně utajené porady se dochoval pouze jeden záznam Martina Luthera, který posléze roku 1947 nalezli Američani v archivu ministerstva zahraničí, a s jehož pomocí byla celá konference zrekonstruována.

Pokud se alespoň trochu neorientujete v historii, obávám se, že tento film nebude pro vás to pravé ořechové, jelikož celý děj se odehrává pouze na jednom místě formou dialogů. Žádná akce. A přesto vás nutí vydržet u obrazovky až do konce.
Můžeme sledovat, jak během pouhých dvou hodin těchto patnáct můžu chladnokrevně rozhodlo o 6 milionech životů. Ne všichni ovšem hned od začátku souhlasí a některým se rozhodnutí nezamlouvá ani po jeho přijetí. Němcům, pověstným svým dodržováním pravidel a zákonů, se příliš nezdá, že by měli porušovat nedávno zavedené Norimberské zákony, které již tak Židy velice znevýhodňovaly a právně dovolovaly jejich rasovou diskriminaci. Pro rychlé odstranění Židů ovšem nedostačovaly, židovský původ se musel dlouho a složitě ověřovat, o nic efektnější nebyly ani pogromy jako například kříšťálová noc, proto bylo nutné přikročit k jejich systematickému vyhlazení, převážně zplynováním, které je zde také poprvé představeno. Neubírá čas vojákům, nemrhá se municí, odsouzenci se nevzpouzí a je levné, pro tyto účely bylo perfektní.


Nejmrazivější na tomto snímku je, alespoň pro mě, jeho atmosféra.
Atmosféra nezájmu a žádných emocí, jako by se rokovalo o tom, zda pokácí les a ne o vyhlazení celého židovského národa. A fakt, jak byl celý holocaust vlastně jen pečlivě provedenou úřednickou prací.
Celému filmu přidávají pochopitelně i herecké výkony z nichž nejvíc se mi líbil Stanley Tucci v roli Adolfa Eichmanna a Colin Firth jako Dr. Wilhelm Stuckart (ten jeden z mála, co projevil alespoň nějaké emoce).
Na závěr snad můžu říct jen to, že pokud se o tuto tématiku i jen trochu zajímáte (taky nejsem žádný profík), rozhodně se na Konferenci ve Wannsee podívejte.

Hodnocení ČSFD: 84%

Náš vůdce

17. května 2010 v 18:36 | Telenta
...
Dneska jsme byli se školou kvůli maturitám jako každý rok v kině.
Abych pravdu řekla, docela jsem se děsila toho, co nám zase promítnou, jelikož minule jsme byli na Paranoid Parku a jediné, co jsem si z toho odnesla, byl poznatek, že i skatem se dá zabít. Nicméně letos jsem byla příjemně překvapena.

Faunův labyrint

3. října 2009 v 14:54 | Telenta

Na tenhle film jsem narazila zcela náhodou na blogu Lintu, a vzpomněla jsem si, že ho doma už delší dobu máme, ale nějak jsem to zasklila.
Potom, co jsem si přečetla několik recenzí, neváhala jsem a přehrabala naše DVD, abych se mohla podívat.

Mrtvá nevěsta

27. prosince 2008 v 18:05 | Telenta

Tento snímek od Tima Burtona mě naprosto uchvátil (ostatně jako všechno, co natočil).
Film je vytvořen pomocí stop-motion animace, která v dnešní době ustoupila té počítačové a je to (alespoň z mého hlediska) škoda, jelikož s těmi loutkami to vypadá prostě...jinak. Mnohem lépe.
Konec opět nezklamal a bulela jsem jako želva.
 
 

Reklama

© Telenta 2008-2014
telenta.blog.cz