Zavřete oči, odcházím...
Jednou to zkrátka přijít muselo. Pokud někdo z pravidelných čtenářů chce znát moji novou adresu, můžete mi napsat na email uvedený v menu.

Řecká mytologie

Jak Zeus Krona svrhl aneb další rodinné problémy na obzoru

30. května 2010 v 8:02 | Telenta
Jelikož Kronos nebyl zas takový pitomec, velice rychle mu došlo, že jablko nepadá daleko od stromu a některé z jeho dětí by ho mohlo svrhnout, stejně jako on svého otce Úrána.

Od vzniku světa až po svržení Úrana

23. února 2010 v 16:04 | Telenta
Na počátku všeho byl nekonečný Chaos, za kterého vše vzniklo.

Příbuznost řeckých bohů

22. února 2010 v 16:25 | Telenta
Tenhle obrázek mi docela dost pomohl zorientovat se v problému "kdo s kým" a čí to je potomek, protože řečtí bohové byli v nevěře a plození dětí naprostí přeborníci (hlavně u Dia je to dost komlikovaný =D) a občas to není jasné ani z literatury.
Tady je nakreslená celá genealogie od Chaosu-za kterého vše vzniklo, přes titány a bohy až po příšery.

Sem dávám jen zmenšeninu, ale pravděpodobně z ní nic nepřečtete, takže pod ní přidávám i odkaz na samotný obrázek v původní velikosti.

Jak jsem se k řecké mytologii vlastně dostala?

22. února 2010 v 15:58 | Telenta
DSCN0528

Všechno to začalo někdy v primě, když jsme v dějepise probírali starověké Řecko a mimo jiné i jeho mytologii. Začala jsem se o ní víc zajímat i doma a postupně jsem si na ní vypěstovala až nezdravou závislost.
S knížkou Starořecké báje jsem velmi často i usínala a to teď myslím smrtelně vážně.

Pravda postupem času se tahle moje závislost zmenšovala (nejspíš proto, že jsem přecházela na starověký Egypt =D), ale trvalo to dobrý rok a v tu dobu bych byla schopná vyjmenovat všechny olympské bohy, kdybyste mi řekli. Hmm...dobře, teď už bych to asi nezvládla, ale něco si přece jen pamatuji.

Vždycky jsem měla radši ty "techtle mechtle", které se odehrávaly mezi bohy, než vyprávění o hrdinech, jako například Perseus, Héraklés apod., takže budu častěji psát o "krásných" rodinných vztazích mezi božstvem.

A pokud by vás to zajímalo, mezi moje favority z bohů patří: Artemis, Déméter, Persefoné, Hermés a Hádes a z "hrdinů" (přiznejme si, že hrdinové to v pravém slova smyslu vždycky nejsou): Orfeus, Sísyfos a Niobé.
Sympaťáci =)

Vzhledem k tomu, že jsem byla do řecké mytologie, tak zažraná a i teď ji mám hodně ráda, přišla by mi docela škoda, sem něco o ní nenapsat (přece jen moje pubertální výlevy, nejsou zrovna strhující, tak budete mít možnost si přečíst občas i něco jiného=D)
A to je prozatím všechno.


 
 

Reklama

© Telenta 2008-2014
telenta.blog.cz